poniedziałek, 16 czerwca 2014

Bezglutenowy chleb wieloziarnisty z amarantusem (bez glutenu, mleka i jajek)

Ostatnio piekłam różne bułeczki i pizze, teraz dla odmiany zamarzył mi się tradycyjny razowy chleb. Skorzystałam z mieszanki mąki wieloziarnistej, wzbogacając recepturę o dodatek karobu, którego zapach uwielbiam  i poppingu z amarantusa.  "Zdrowy ciemny chlebek", jak nazywają go moje dzieci, udał się wyjątkowo dobrze - jest lekki, miękki i smakuje znakomicie, a przy tym długo zachowuje  świeżość. 




Składniki:

Koncentrat mąki wieloziarnistej bezglutenowy 500 g
karob mielony 2 łyżeczki
popping (ekspandowane nasiona) z amarantusa 1 szklanka
cukier (najlepiej brązowy) 1 łyżeczka
sól  1 łyżeczka
drożdże instant 7 g
olej (użyłam rzepakowy) 3 łyżki
woda  1 szklanka
mleko (sojowe, ryżowe lub inne) 1 szklanka

Przygotowanie:

Wymieszać suche składniki, dodać wodę (powinna być ciepła - około 30 stopni C), mleko (też lekko ciepłe) i olej. Wymieszać łyżką lub mikserem z końcówką do gęstych ciast. Przełożyć do nasmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką (kukurydzianą, ryżową) foremki, wyrównać wierzch zmoczoną wodą dłonią, przykryć i pozostawić na około 30 minut do wyrośnięcia.
Nagrzać piekarnik do 180 stopni C. 
Przed włożeniem chleba do piekarnika posmarować wierzch "kisielem" przygotowanym z pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej i 1/4 szklanki wody, z dodatkiem łyżeczki oleju. Zabieg ten sprawi, że skórka będzie cienka, delikatna i ładnie się zarumieni. Zapraszam do zakładki "Porady i triki", gdzie znajdziesz opis przygotowania i więcej porad dotyczących bezglutenowych wypieków.

Piec około 40-45 minut bez termoobiegu. Po upieczeniu wyjąć z foremki i pozostawić do ostygnięcia - najlepiej położyć go najpierw na jednym, potem na drugim boku na bambusowej macie, lnianej ściereczce lub metalowej kratce.



7 komentarzy:

Marie-Sol pisze...

No, no chleb wyrósł niczego sobie. Gratuluję. Mam pytanie: jakiej wielkości masz keksówkę, bo muszę jakąś zakupić i chciałabym wiedzieć mniej więcej jaką wybrać? I jeszcze jedno pytanie: mieszankę mąk bezglutenowych jaką mąką lub mąkami zastąpić?

Unknown pisze...

Dziękuję bardzo :) Keksówkę mam o wymiarach 35 x 12 cm, z tej ilości ciasta wyszło mi oprócz tego kilka bułeczek - zawsze mam w zapasie małe silikonowe foremki na ewentualne nadwyżki. Do wypieku chleba świetna jest mąka z sorgo, tapioka. Gotowe mieszanki bazują zwykle na skrobi kukurydzianej z dodatkiem gumy guar.
Ostatnio piekłam pumpernikiel z mąki gryczanej, mąki i skrobi kukurydzianej. Polecam, bardzo smaczny. Jeśli ma być lżejszy to można zmienić proporcje i dać 2 szklanki skrobi kukurydzianej i po pół szklanki mąki z gryki i kukurydzy.

Anonimowy pisze...

Piękny chlebek. W przepisie jest połączyć składniki suche, dodać wodę ... a kiedy w takim razie dodać mleko wyszczególnione w składnikach ? Czy mąkę miks można zastąpić własną mieszanką ?
p

Unknown pisze...

Witam i przepraszam za długi brak odpowiedzi - przerwa wakacyjna ;)
Mleko dodajemy razem z wodą, poprawiłam opis, dzięki za zwrócenie uwagi :)
Mam w planach zebrać w osobny post różne propozycje mieszanek mąk bezglutenowych, wkrótce pojawi się na blogu ;)
Jeśli robimy własne mieszanki, to trzeba pamiętać o dodatku składnika zapewniającego odpowiednią lepkość - np. siemienia lnianego, łupin babki itp. więcej na ich temat w zakładce "Porady i triki"

Anula80 pisze...

Zrobiłam ten chlebek - wyszedł rewelacyjny. Nawet mój niejadek zjadł 2 bułki :) Ciasta wystarczyło na spory chlebek i bułeczki

Unknown pisze...

Bardzo się cieszę, że smakowało :)

Unknown pisze...

Witam, a czym można zastąpić amarantusa ? Mój mały alergik jeszcze go nie próbował i szczerze mówiąc nie wiem co to jest ;)