wtorek, 30 września 2014

Pieczona pierś z indyka z tymiankiem i jałowcem




Pieczony indyk z tymiankiem to ulubiona wędlina kanapkowa moich małych alergików. Bardzo cieszę się, że nie mają alergii na tymianek, bo to jedno z najzdrowszych aromatycznych ziół. Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne jest częstym składnikiem leków na ból gardła i kaszel, chyba każdy pamięta z dzieciństwa tymiankowe syropy. Działa również wspomagająco na trawienie, poprawia wydzielanie żółci. Dla alergików i celiaków istotny jest zwłaszcza  fakt, że tymianek stymuluje proces odnowy nabłonka, co pomaga w szybszej regeneracji uszkodzonej śluzówki jelit. 
Jestem fanatyczną wielbicielką tymianku i dodaję go do bardzo wielu potraw: mięs, ryb, zup, pizzy czy sałatek - to obok majeranku najczęściej używana przeze mnie ziołowa przyprawa.
W sezonie jesienno-zimowych infekcji popijamy napar tymiankowy z miętą lub melisą cytrynową, posłodzony gryczanym miodem - pachnie bosko :)

Tą pieczeń szykowałam z przeznaczeniem na kanapki, więc dodałam oprócz tymianku tylko sól i kilka "ziaren" czyli szyszkojagód jałowca. Z dodatku jałowca powinny oczywiście zrezygnować osoby uczulone na iglaki. Nie jest też wskazany dla kobiet w ciąży i małych dzieci, chociaż zastrzeżenia te dotyczą czystego olejku z jałowca, a nie ziaren, które zwłaszcza po długim pieczeniu w wysokiej temperaturze będą praktycznie pozbawione działania.
Jeśli planujecie wersję obiadową to wspaniale smakuje z dodatkiem pieczonych jabłek - do brytfanki dorzucamy obrane, pokrojone na ćwiartki.

Składniki:

filet z piersi indyka około 1 kg
suszony tymianek  2 łyżeczki
szyszkojagody jałowca 5-6 szt
sól pół łyżeczki
olej (rzepakowy lub oliwa z oliwek)

Przygotowanie:

Mięso posolić. Jałowiec i tymianek rozetrzeć w moździerzu z dodatkiem łyżki oleju. Posmarować mięso, najlepiej odstawić  na kilka godzin do lodówki aby przeszło ziołowym aromatem ;) Piec w żaroodpornym naczyniu lub brytfannie z przykrywką, jeśli takich nie mamy, to może być też forma np. keksówka, którą przykryjemy folią aluminiową. Na dno nalać trochę oleju, włożyć mięso, przykryć i wstawić do nagrzanego do 220 stopni piekarnika. Piec pod przykryciem 1,5 godziny, następnie przykrywkę zdjąć i piec jeszcze około 20-30 minut w temperaturze 180 stopni, polewając kilkakrotnie sosem z pieczenia. Kroić po wystudzeniu.










piątek, 26 września 2014

Polędwiczki z kurczaka w orientalnej sezamowej panierce (bez bułki, glutenu, mleka i jajek)

Ta aromatyczna chrupiąca panierka pachnie zachwycająco i jest przepyszna :)






Składniki:


filety z kurczaka lub indyka   około 0,5 kg

panierka:
sezam mielony 2 łyżki
siemię lniane mielone 2 łyżki
mąka kukurydziana lub tapioka 1 łyżka
przyprawy: papryka słodka 0,5 łyżeczki, szczypta pieprzu, szczypta imbiru, czosnek granulowany, sól 

sos sojowy bezglutenowy do marynowania (niekoniecznie)
olej do smażenia

Przygotowanie:

Filet pokroić w poprzek na kawałki, skropić sosem sojowym i odstawić do lodówki na około godzinę. Składniki panierki wymieszać - jeśli marynujemy mięso w sosie sojowym, to nie ma potrzeby dodatkowo dodawać soli.
Mięso odsączyć z marynaty, obtoczyć w panierce i smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor.


niedziela, 14 września 2014

Indyk w sosie grzybowym z orzechami (bez glutenu, mleka i jajek)

Sos inspirowany klasycznym chińskim sosem grzybowym, z drobnymi modyfikacjami ;) Zamiast orzechów ziemnych użyłam mniej alergizujących nerkowców, a zamiast grzybów shitake - podgrzybków i borowików. 


Składniki:


filet z indyka  500 g
cebula 2 szt
grzyby  około 500 g
olej  około 4 łyżki
orzechy nerkowca lub piniowe 1/4 szklanki
sól, pieprz, kolendra mielona do smaku
skrobia kukurydziana lub inna 2 łyżeczki
sos sojowy bezglutenowy (niekoniecznie) 1 łyżka

Przygotowanie:

Orzechy zalać gorącą wodą i pozostawić aby trochę zmiękły. Grzyby pokroić na plasterki, usmażyć razem z posiekaną cebulą. Mięso pokroić w drobną kostkę lub paski, można zamarynować w sosie sojowym, następnie podsmażyć na oleju. Indyka, cebulę i grzyby zalać wodą, dodać przyprawy i gotować aż mięso będzie miękkie. Orzechy zmiksować w blenderze, dodać do sosu. Skrobię rozprowadzić w małej ilości zimnej wody, dolać do sosu i gotować do zgęstnienia.
Serwować z makaronem z fasoli mung, soi lub tapioki, można posypać sezamem.

Grzyby

Batoniki muesli z amarantusa i gryki z żurawiną (bez glutenu, ryżu, kukurydzy, cukru, mleka i jajek)

Do zrobienia tych batoników zainspirowała mnie Czytelniczka bloga, której syn nie może jeść zbóż glutenowych, ryżu, kukurydzy i drożdży. Postanowiłam przygotować coś z dostępnych składników - wybór padł na popping z amarantusa i gryki, do tego dorzuciłam pestki ze słonecznika, dyni i żurawinę. Całość spaja kleik z siemienia lnianego ze skrobią z tapioki - sprawdza się bardzo dobrze, batoniki łatwo pokroić a jednocześnie są chrupiące. Rodzinie tak bardzo smakowały, że ledwo zdążyłam kilka sfotografować - zawartość całej blachy zniknęła zanim zdążyła ostygnąć ;) Następnym razem muszę zrobić większą porcję, bo na pewno dobrze sprawdzą się także jako zdrowa przekąska do szkoły czy przedszkola.





Składniki:


popping z amarantusa 100 g
popping z gryki 50 g
słonecznik łuskany 100 g
pestki z dyni 50 g
żurawina suszona 100 g
siemię lniane mielone 5 łyżeczek
skrobia z tapioki 2 łyżeczki
woda  5 łyżek
syrop z agawy  2 łyżki
olej 1 łyżeczka

Popping to inaczej ekspandowane nasiona - w handlu dostępne są poppingi z amarantusa i gryki, również z dodatkami np. melasy i migdałów. Jeśli dieta nie wyklucza ryżu, to można dodać też ryż ekspandowany.
Zamiast skrobi z tapioki można użyć mąki z migdałów, kasztanów albo skrobi kukurydzianej, ryżowej lub innej dozwolonej w ramach diety.
Syrop z agawy można zastąpić miodem naturalnym, lub sztucznym w przypadku uczulenia na produkty pszczele.

Przygotowanie:


Nagrzać piekarnik do około 120 stopni C.
Siemię lniane wymieszać ze skrobią, dodać wodę i odstawić na kilka minut aby zgęstniało. Dodać olej, syrop z agawy, pestki i dobrze wymieszać. Na koniec dodać poppingi i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać i ugnieść (wałkiem do ciasta lub dłonią posmarowaną odrobiną oleju). 
Piec około 25 minut (do lekkiego przyrumienienia), następnie wyłączyć piekarnik i pozostawić do przestygnięcia, aby masa jeszcze się dosuszyła.






Z dziećmi i dla dzieci 2014

Cieciorka w sosie pomidorowym (bez glutenu, mleka i jajek)

Ciecierzyca vel cieciorka, zwana też włoskim grochem jest rośliną spokrewnioną z bobem i grochem. Ma lekko orzechowy smak, który moim dzieciom bardzo odpowiada i wolą cieciorkę niż fasolę, soję czy soczewicę "po bretońsku". 



Składniki:


ciecierzyca 1 szklanka suchej
lub 2 puszki konserwowej
dojrzałe pomidory  kilka sztuk
przecier / koncentrat pomidorowy 1 szklanka / mała puszka
skrobia kukurydziana lub tapioka 2 łyżeczki
czosnek 1 ząbek
tymianek, majeranek, pieprz, sól do smaku
parówki lub kiełbaski
 bezglutenowe
kilka sztuk


Przygotowanie:

Ciecierzycę namoczyć na noc w wodzie. Następnego dnia wodę wymienić na świeżą i ugotować do miękkości. Wodę odlać.  Dodać obrane ze skórki i pokrojone na kawałki pomidory, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku oraz przecier pomidorowy (lub koncentrat i wodę), przyprawy i pokrojone parówki, gotować kilka minut mieszając. Skrobię rozrobić z małą ilością zimnej wody, wlać do sosu, zagotować do zgęstnienia.


Pora na pomidora!

wtorek, 9 września 2014

Sałatka z melonem, ananasem i tuńczykiem (bez glutenu, mleka i jajek)

Kawałki tuńczyka, soczysty melon i ananas, do tego kapusta pekińska i ryż. Polane sosem majonezowym z dodatkiem kurkumy i grubo mielonego pieprzu. Wprawdzie tuńczyk z puszki nie jest  najzdrowszy, ale czasami można się skusić ;) Za to kurkuma ma wspaniałe właściwości prozdrowotne -  wspomaga pracę wątroby, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także zapobiega nowotworom. Ale przede wszystkim uwielbiam ją za cudny żółty kolor :)


Składniki:

kapusta pekińska 1 mała główka
ryż ugotowany na sypko 1/2 szklanki
ananas 1/2 świeżego
lub z puszki
melon (np. galia) 1/2
majonez (użyłam sojowy) 4 łyżki
kurkuma sproszkowana 1/4 łyżeczki
pieprz, sól  do smaku


Przygotowanie:

Kapustę pokroić na drobne kawałki, dosypać ugotowany ryż. Ananasa i melona obrać ze skórki, pokroić. Dodać odsączonego z zalewy tuńczyka. Polać sosem z majonezu z dodatkiem kurkumy (ewentualnie dosolić), posypać świeżo zmielonym pieprzem. 

poniedziałek, 8 września 2014

Tarta z kremem budyniowym i nektarynkami (bez glutenu, mleka i jajek)

Bardzo prosta do wykonania i niezwykle efektowna tarta. Kruche kukurydziane ciasto, waniliowy krem budyniowy i soczyste nektarynki tworzą przepyszne połączenie :)


Składniki:

Ciasto:
250 g
bezglutenowa miks na ciasto kruche lub skrobia i mąka kukurydziana
cukier puder 125 g
masło lub margaryna bezmleczna 125 g
proszek do pieczenia bezglutenowy 1/2 łyżeczki
siemię lniane mielone  1 łyżeczka
mleko sojowe, ryżowe lub inne 2 łyżki
aromat waniliowy kilka kropel

Krem budyniowy:


budyń waniliowy bezglutenowy 1 torebka
mleko sojowe lub ryżowe 1,5 szklanki
margaryna bezmleczna    0,5 kostki

+ kilka nektarynek

Przygotowanie:

Siemię lniane rozmieszać z mlekiem, pozostawić do spęcznienia. Margarynę utrzeć z cukrem pudrem, dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kleik z siemienia. Wyrobić ciasto. Wykleić warstwą ciasta dno i ścianki foremki. Piec w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 20 minut (do lekkiego zarumienienia). Ostudzić.

Budyń ugotować wg przepisu na opakowaniu, używając o pół szklanki mleka mniej niż w instrukcji - musi być gęsty. Jeśli mamy budyń bez cukru, to oczywiście dosłodzić wg uznania. Ostudzić. Margarynę utrzeć mikserem, następnie dodawać po łyżce ostudzonego budyniu i ucierać do otrzymania gładkiej masy.
Wyłożyć krem na ciasto, udekorować plasterkami nektarynki (zaczynając od obwodu) i wstawić do lodówki aby krem zgęstniał.


Ciacho na widelcu

Chleb gryczano - ryżowy (bez glutenu, mleka i jajek)

Chlebek bezglutenowy przygotowany z mąki z brązowego ryżu, mąki z niepalonej gryki, skrobi i mielonego siemienia lnianego. Wyszedł bardzo delikatny w smaku, a przy tym jest elastyczny i nie kruszy się.


Składniki:

mąka gryczana z niepalonej gryki 1 szklanka
mąka z brązowego ryżu  1 szklanka
tapioka lub skrobia kukurydziana 0,5 szklanki
siemię lniane mielone odtłuszczone 3 łyżki
cukier (najlepiej brązowy) 2 łyżeczki
sól  1 łyżeczka
drożdże instant 7 g
olej (użyłam rzepakowy) 1 łyżka
woda  2 szklanki

Przygotowanie:

Wymieszać suche składniki, dodać wodę (powinna być ciepła - około 30 stopni C) i olej. Wymieszać łyżką lub mikserem z końcówką do gęstych ciast. Przełożyć do nasmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką (gryczaną lub ryżową) foremki, wyrównać wierzch zmoczoną wodą dłonią, przykryć i pozostawić na około 30 minut do wyrośnięcia.
Nagrzać piekarnik do 180 stopni C. 
Przed włożeniem chleba do piekarnika posmarować wierzch "kisielem" przygotowanym z pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej i 1/4 szklanki wody, z dodatkiem pół łyżeczki oleju. Zabieg ten sprawi, że skórka będzie cienka, delikatna i ładnie się zarumieni. Zapraszam do zakładki "Porady i triki", gdzie znajdziesz opis przygotowania i więcej porad dotyczących bezglutenowych wypieków.

Piec około 45 minut bez termoobiegu. Po upieczeniu wyjąć z foremki i pozostawić do ostygnięcia - najlepiej położyć go najpierw na jednym, potem na drugim boku na bambusowej macie, lnianej ściereczce lub metalowej kratce.

środa, 3 września 2014

Szarlotka z mąki jaglanej pod piankami (bez glutenu, mleka i jajek)

Sezon szarlotkowy w pełni, więc proponuję szarlotkę na kruchym jaglanym cieście, zapiekaną pod pierzynką z pianek. 

Składniki:

mąka jaglana
skrobia kukurydziana, ryżowa lub tapioka
proszek do pieczenia bezglutenowy
siemię lniane mielone
mleko sojowe/ryżowe lub woda



1 szklanka
1 szklanka
pół łyżeczki
1 łyżka
3 łyżki
margaryna bezmleczna1 kostka 200g
cukier puder1/2 szklanki 
cukier waniliowy1 torebka
około 7-8 jabłek
rodzynki, cynamon - wg uznania
cukier - do smaku
żelki - pianki do grillowaniaPrzygotowanie:
Jabłka obrać ze skórki, pokroić na kawałki, dolać kilka łyżek wody i udusić na małym ogniu aż się zagęszczą.  Dodać cukier, rodzynki, cynamon - wg uznania. 
Utrzeć margarynę z cukrem i cukrem waniliowym, dodać siemię lniane zmieszane z mlekiem, wymieszać z mąką.  Wyrobić gładkie ciasto. 

Formy (może być tortownica) posmarować margaryną i oprószyć mąką. Ciastem wykleić spód i boki formy, ponakłuwać widelcem. Podpiec około 10 minut w nagrzanym do około 180 stopni C piekarniku.  Na warstwę ciasta wyłożyć jabłka. Piec dalej przez około 25 minut (do zarumienienia ciasta). Na jabłkach ułożyć pianki, wstawić na chwilę do piekarnika - parę minut wystarczy aby pianki się przyrumieniły.
Ciasta z mąki jaglanej wymagają dłuższego pieczenia niż kukurydziane, dobrze wypieczone tracą posmak goryczki.



Jabłka wolnościCiacho na widelcu